Bazı metallerin dökümü ve dövülmesi çok zordur; bunlara tungsten alaşımları, titanyum alaşımları ve süper alaşımlar örnek verilebilir.
Neyse ki, Metal enjeksiyon kalıplama (MIM) geniş yelpazede metal malzemeleri işleme kabiliyetine sahiptir.
Paslanmaz çelik, takım çeliği ve bakır alaşımları gibi bu malzemelerden bazılarını biliyor olabilirsiniz.
Ayrıca Ti-6Al-4V, 6061 alüminyum alaşımı ve Inconel 625 gibi yeni MIM malzemeleri de bulunmaktadır.
MIM malzemelerine daha yakından bakalım:
İçerik
MIM Paslanmaz Çelik
Paslanmaz çelik, en yaygın MIM malzemelerinden biridir."Metal Enjeksiyon Kalıplama El Kitabı", toplamın yaklaşık %50'si (Avrupa'da) ila %57'si (Japonya'da) MIM parçaları paslanmaz çelikten imal edilmiştir.
MİM 316L
316L paslanmaz çelik, mükemmel korozyon direnci ve iyi mekanik özellikleri nedeniyle MIM'de tercih edilmektedir.
Bunu şu alanlarda görebilirsiniz:
- Saat aksesuarları: kayışlar, tokalar, saat çerçeveleri.
- Tıbbi: diş implantları, tıbbi ekipman.
- Elektronik ürün aksesuarları: masaj aksesuarları, Bluetooth kulaklık aksesuarları.
- Otomotiv bileşenleri.

Ayrıca bazı cep telefonları, örneğin iPhone, logoyu parlatmak için de kullanıyor.
Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Karbon | 0.03max |
| Krom | 16.00-18.00 |
|
Nikel |
10.00-14.00 |
| Silikon | 1.00max |
| Molibden | 2.00-3.00 |
| Manganez | 2.00max |
| Azot | 0.10 |
| Kükürt | 0.030 |
Mekanik Emlaklar
|
MFI (g/10dk) |
600min |
|
Sinterlenmiş yoğunluk (g/cm3) |
7.6min |
|
geçirgenlik |
1.06max |
|
Sertlik (HRB) |
67min |
|
Çekme Dayanımı (MPa) |
500min |
|
Uzama |
45min |
MIM 17-4 PH
SAE Tip 17 paslanmaz çelik olarak da bilinen 4-630 PH, ASTM A564 gibi sıkı malzeme standartlarını karşılamalıdır. 304 paslanmaz çeliğe benzer şekilde yüksek korozyon direncine sahiptir. Ayrıca 300°C'ye (600°F) kadar mükemmel ısı direncine sahiptir.
17-4 PH, havacılık, diş hekimliği, tıp ve elektronik ürünlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca cep telefonları, bilgisayar sabit diskleri ve katlanabilir telefonların menteşeleri için iç takviye çerçevelerinde de kullanılmaktadır.

Kimyasal bileşim (%)
| Demir |
Bal. |
| Karbon | 0.07max |
| Krom | 15.00-17.50 |
|
Nikel |
3.00-5.00 |
| Silikon | 1.00max |
| niyobyum | 0.15-0.45 |
| Manganez | 1.00max |
| Bakır | 3.00-5.00 |
| Kükürt |
0.030max |
Mekanik Emlaklar
| Şart | H900 | H1025 | |
| Sertleştirme | Sıcaklık
(℃) Zaman (H) |
480 | 550 |
| 1 | 4 | ||
| Gerilme direnci
(MPa) |
1310 | 1070 | |
| Akma dayanımı
0.2% |
1170 | 1000 | |
| Uzama
(% içinde 50mm) |
10 | 12 | |
| Sertlik | 40 | 35 | |
440C Paslanmaz Çelik
Aşağıdaki alanlarda yaygın olarak uygulanmaktadır:
Cerrahi aletler
Dişçi aletleri
Kesme aletleri
Yatak

Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Karbon | 0.95-1.20 |
| Krom | 16.00-18.00 |
|
Nikel |
3.00-5.00 |
| Silikon | 1.00 |
| Manganez | 1.00 |
| Molibden | 0.75 |
Mekanik Emlaklar
| Yoğunluk | 7.5g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 700Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 600Mpa min |
| Darbe dayanımı | 115J |
| Sertlik | 30-39 HRC |
| Uzama (% 25.4 mm'de) | % 1 dakika |
420 Paslanmaz Çelik
Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Karbon | 0.15-0.40 |
| Krom | 12.00-14.00 |
|
Fosfor |
0.04 |
| Silikon | 1.00 |
| Manganez | 1.00 |
| Kükürt | 0.03 |
Mekanik Emlaklar
| Yoğunluk | 7.55g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 700Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 600Mpa min |
| Darbe dayanımı | 82J |
| Sertlik | 30-39 HRC |
| Uzama (% 25.4 mm'de) | % 1 dakika |
420 paslanmaz çelik, yüksek karbon içeriğine (0.15-0.40) sahip olduğundan iyi bir mukavemet ve sertliğe sahiptir. Ayrıca, %12-14 krom içeriği sayesinde mükemmel korozyon direncine sahiptir.
Uygulamasını aşağıda görebilirsiniz:
- Cerrahi aletler
- Medikal enstrümanlar
- Yatak
- Dişli milleri
- Pompa Milleri
- Pompa vana bileşenleri
- Fasteners
- Araçlar
MIM Takım Çeliği
Takım çeliği yüksek sertliğe, iyi aşınma direncine ve yüksek sıcaklık dayanımına sahiptir. Takım çeliği genellikle kesici takımlarda kullanılır.
M2 Takım Çeliği
Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Karbon | 0.18-0.23 |
| Krom | 0.40-0.60 |
|
Manganez |
0.70-0.90 |
| Nikel | 0.40-0.70 |
| Silikon | 0.15-0.35 |
| Molibden | 0.15-0.25 |
| Fosfor | 0.035 |
| Kükürt | 0.04 |
Mekanik özellikler
| Yoğunluk | 8.16g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 1400Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 1200Mpa min |
| Erime noktası | 1420 ℃ |
| Sertlik | 54 HRC |
| CTE (20-500 ℃) | 12.2 μm/m°C |
T15
T15 ısıl işlem sonrası 65 HRC sertliğe ulaşabilmektedir.
Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Tungsten | 11.75-13.00 |
| Kobalt | 4.75-5.25 |
|
Vanadyum |
4.50-5.25 |
| Krom | 3.75-5.00 |
| Silikon | 1.50-1.60 |
| Molibden | 1.00 |
| Nikel | 0.00 |
| Bakır | 0.25 |
| Manganez | 0.15-0.40 |
| Silikon | 0.15-0.40 |
Mekanik özellikler
| Yoğunluk | 8.19g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 1280Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 1090Mpa min |
| Isıl genleşme (20-200 ℃) | 9.9x 10-6/℃ |
| Sertlik | 46.5 HRC |
S7
Kimyasal bileşim (%)
| Demir | Bal. |
| Karbon | 0.45-0.55 |
| Krom | 3.00-3.50 |
|
Molibden |
1.30-1.80 |
| Vanadyum | 0.20-0.30 |
| Manganez | 0.20-0.80 |
| Silikon | 0.20-1.00 |
| Bakır | 0.25 |
| Fosfor | 0.03 |
| Kükürt | 0.03 |
Mekanik özellikler
| Yoğunluk | 7.83g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 1300Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 760Mpa min |
| Isıl genleşme (20-200 ℃) | 12.6x 10-6/℃ |
| Sertlik | 41 HRC |
MIM Alüminyum
Düşük mukavemeti ve zorluğu nedeniyle sinterleme işlemiAlüminyum, MIM prosesinde yaygın olarak kullanılmamıştır. Alüminyumun 4 nm yüzey oksit kaplaması, MIM prosesinin en büyük zorluğu olabilir.
Ancak Alüminyum iyi bir ısı iletkenliğine sahiptir, hafiftir ve fiyatı da düşüktür.
Avustralya, Queensland Üniversitesi bünyesindeki ARC Mükemmeliyet Merkezi'ndeki araştırmacılar, sinterlenmiş alüminyum alaşımlı MIM parçalar geliştirmeyi başardılar. 6061 Alüminyum alaşımı (Al-Fe-Si-Cu-Mg-Cr) kullanarak MIM yöntemiyle alüminyum alaşımlı parçalar ürettiler. Elde edilen ürün, neredeyse tam yoğunluğa ve iyi mekanik özelliklere sahipti.
6061 Alüminyum alaşımı
Kimyasal bileşim (%)
|
alüminyum |
95.85-98.56 |
|
Magnezyum |
0.80-1.20 |
|
Silikon |
0.40-0.80 |
|
Demir |
0.70max |
|
Bakır |
0.15-0.40 |
|
Krom |
0.04-0.35 |
|
çinko |
0.25max |
|
Titanyum |
0.15max |
|
Manganez |
0.15max |
MIM Titanyum
Titanyum enjeksiyon kalıplama tıbbi implantlar, cerrahi aletler ve diş implantlarının üretiminde önemli bir rol oynar
Titanyum alaşımlarının işlenmesinin, takım maliyetleri ve düşük hızlar nedeniyle pahalı olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Neyse ki, MIM onları şekillendirmenin uygun maliyetli bir yoludur.
Titanyum alaşımları iyi biyouyumluluğa, mükemmel korozyon direncine ve hafifliğe sahiptir. Bu nedenle, metal enjeksiyon kalıplama tıbbi uygulamaları.

Ti-6Al-4V
Ti6 olarak da adlandırılan Ti-4Al-64V, tıbbi implantlar için idealdir.
Kimyasal bileşim (%)
|
Titanyum |
Bal. |
|
alüminyum |
5.50-6.70 |
|
Vanadyum |
3.50-4.50 |
|
Demir |
0.30 |
|
Karbon |
0.80 |
|
Azot |
0.05 |
|
Oksijen |
0.20 |
|
Ti |
0.15max |
|
Mn |
0.15max |
Mekanik özellikler
| Yoğunluk | 4.20g/cm³ dk |
| Gerilme direnci | 750Mpa min |
| Akma Gücü (%0.2) | 650Mpa min |
| Sertlik | 30 HRC |
| Kopma Uzaması | 10% |
| Esneklik Modülü | 114 Gpa |
Ti-6Al-7Nb
Ti-6Al-7Nb kalça protezleri, yapay diz eklemleri ve kemik plakaları için idealdir.
Kimyasal bileşim (%)
|
Titanyum |
Bal. |
|
alüminyum |
5.50-6.60 |
|
niyobyum |
6.50-7.50 |
|
Tantal |
0.50max |
|
Demir |
0.25max |
|
Oksijen |
0.20max |
|
Karbon |
0.08max |
|
Azot |
0.05max |
|
Hidrojen |
0.009max |
MIM prosesi sırasında titanyum alaşımları kirlenmeye karşı hassastır ve inert bir koruyucu gazda işlenebilir.
Nikel Alaşımları
Inconel 625
Inconel 625, Nikel Bazlı süper alaşımlardan biridir. Mükemmel mukavemeti ve yüksek sıcaklıklara ve korozyona karşı olağanüstü direnciyle popülerdir.
Uygulamalar:
- Uçak kanal sistemleri
- Deniz suyu ekipmanı
- Kimyasal proses ekipmanları
- Türbin muhafaza halkaları
Kimyasal bileşim (%)
| Nikel | 58.0min |
| Krom | 20.0-23.0 |
| Demir | 5.0max |
|
Molibden |
8.00-10.00 |
| niyobyum | 3.15-4.15 |
| Karbon | 0.10max |
| Manganez | 0.50max |
| Silikon | 0.50max |
| Fosfor | 0.015max |
| Kükürt | 0.015max |
| Alüminyum | 0.40max |
| Titanyum | 0.40max |
Fiziksel ve Mekanik Özellikler
|
Yoğunluk (g / cm3) |
8.44 |
| Erime Aralığı (°C) | 1290-1350 |
|
Çekme Dayanımı (MPa) |
827-1103 |
|
Akma Dayanımı (%0.2 Ofset) |
414-758 |
|
Sertlik (Brinell) |
67min |
|
Uzama (%) |
175-240 |
Inconel 718
Kimyasal bileşim (%)
|
Nikel |
50-55 |
|
Manganez |
0.35 max |
|
Fosfor |
0.015 max |
|
Kükürt |
0.015 max |
|
Silikon |
0.35 max |
|
Krom |
17-21 |
|
Karbon |
0.08 max |
|
Molibden |
2.80-3.30 |
|
kolumbiyum |
4.75-5.50 |
|
Titanyum |
0.65-1.15 |
|
Alüminyum |
0.20-0.80 |
|
Demir |
Bal. |
Fiziksel ve Mekanik Özellikler
|
Yoğunluk (g / cm3) |
8.22 |
| Erime Aralığı (°C) | 1370-1430 |
|
Çekme Dayanımı (MPa) |
965-1035 |
|
Akma Dayanımı (%0.2 Ofset) |
550-725 |
|
Sertlik (Brinell) |
67min |
Biyouyumlu Metal
ASTM F75 (CoCr Alaşımı)
İyi biyouyumluluk ve aşınma direncine sahip olup; ortopedik implantlarda ve dental implantlarda tercih edilmektedir.
Örneğin kalça ve diz kondilleri için femoral stemler, asetabular kaplar ve tibial tepsiler.
Kimyasal bileşim (%)
|
Kobalt |
Bal. |
|
Molibden |
27.00-30.00 |
|
Nikel |
0.50max |
|
Demir |
0.75max |
|
Karbon |
0.35max |
|
silikon |
1.00max |
|
Manganez |
1.00max |
|
Tungsten |
0.2max |
|
Fosfor |
0.02max |
|
Sülfür |
0.01max |
|
Azot |
0.25max |
|
alüminyum |
0.1max |
|
Titanyum |
0.1max |
|
Bor |
0.01max |
MIM Malzeme Özellikleri
- Küçük Toz Parçacık Boyutu
Çoğu MIM alaşım tozunun parçacık boyutu 22 μm'den küçüktür. Sert alaşımlar ve sert metaller için bu boyut 5 μm'den az olabilir.
- Yüksek paketleme yoğunluğu
- Yüksek yüzey saflığı
- İyi parçacıklar arası sürtünme
İyi sürtünme, yağdan arındırma işlemi sırasında şeklini korumasına yardımcı olur.
- Küresel şekil
MIM Metal Tozu Üretim Yöntemleri
Aşağıda bazı yaygın mmetal tozu üretim yöntemleri.
Gaz atomizasyonu, erimiş metali damlacıklara ayırmak ve ardından katılaştırarak toz haline getirmek için yüksek kinetik enerjili gaz kullanan bir metal tozu üretim yöntemidir. Gaz atomizasyonuyla üretilen tozlar çoğunlukla küresel şekillerdedir.
- Su atomizasyonu
Su atomizasyonu, gaz atomizasyonuna benzer şekilde çalışır. Ayrıca, su atomizasyonuyla üretilen toz uygun maliyetlidir, ancak çoğu toz düzensiz bir şekle sahiptir.
- Kimyasal ayrışma
Kimyasal ayrıştırma, metal enjeksiyon kalıplama işlemi için karbonil demir tozları ve karbonil nikel tozları üretmek için yaygın bir yöntemdir.
- Azalma
İndirgeme, demir tozu üretmenin yaygın bir yoludur. İndirgenmiş demir tozu, demir oksidin karbon veya hidrojen gibi bir indirgeyici maddeden geçirilmesiyle üretilir.
MAVİ gelişmiş özellikler sunar metal enjeksiyon kalıplama hizmetleri Paslanmaz çelik, düşük alaşımlı çelik, titanyum ve takım çeliği kullanıyoruz. 0.2 g'dan 300 g'a kadar parça ağırlıklarını ve karmaşık geometrileri yüksek boyutsal doğrulukla destekliyoruz. Sürecimiz, zorlu uygulamalarda tutarlı yoğunluk, sıkı toleranslar ve güvenilir performans sağlar.
SSS
1. Toz Metalurji Malzemeleri ile Metal Enjeksiyon Kalıplama Malzemeleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
PM materyalleri ve MIM malzemeler aynı proseslerle üretilir. Ancak, PM yaklaşık 50-100 μm boyutunda daha küçük metal tozları gerektirirken, metal enjeksiyon kalıplama 2-20 μm boyutundadır.
2. 420 Paslanmaz Çelik Manyetik midir?
Evet, 420 paslanmaz çelik manyetiktir. Bu paslanmaz çelik türü, martensitik malzeme ailesinin bir parçasıdır.